המלצה על ספר -נרקיס וגולדמונד / מאת הרמן הסה

כאילו משמים, הגיע לידינו ספר מקסים ומאוד רלוונטי למסע שלנו. הוא לא באמת הגיע מהשמיים. קיבלנו אותו מיורית רוזין המקסימה, האישה שמאחורי סדהנה פורסט.
ספר ישן מאוד עם שם מוזר, ובכל זאת נתנו לו צ'אנס והתאהבנו.
"נרקיס וגולדמונד /מאת הרמן הסה"
ספר שעוסק בדילמה בין חיי נוודות לבין חיי קבע שיש בהם התמסרות ליצירה.בין התנזרות לבין התמסרות לחשקים. הגיבור ,גולדמונד, מתחיל את דרכו במנזר , ומתחבר עם הנזיר הראשי, נרקיס. גולדמונד מתחבט לאורך כל הסיפור בין חיים במקום אחד, הקמת בית, משפחה, והתמסרות ליצירה ואומנות, אל מול חיים של חופש מוחלט, התמסרות לתשוקות, ולחווית החיים, כנווד.
בסיפור מתייחס גולדמונד אל הנדודים כאל "לחיות "ועל התמסרות לאומנות, והשארת חותם ומשהו אחריך כאל" ליצור "
נרקיס הנזיר מייצג את הצד של התמסרות לרעיון או ליצירה. של חיים במסלול קבוע ויציב. של נתינה ועשיה שהיא משמעותית אך דורשת התמסרות מוחלטת. בחירה שיש בה דיכוי מסוים של תשוקות וחשקים.

יש בספר כמה קטעים שמאוד נגעו לשנינו בלב. שנוגעים בלב ההתלבטות שגם אנחנו חווים. משהו שיש במקרה בנשמה של שנינו כבר הרבה שנים.  סימנו אותם שנינו בלי לדעת האחד על השניה.

"כשהאדם חי,נתון כולו ככלי משחק בידי חושיו….אותה שעה הוא אמנם נהנה לפעמים הנאה נעלה, אבל אין שום הגנה מפני החידלון….ואם הוא מגן על נפשו, כולא עצמו בסדנא ואומר להקים מצבה לחיים בני החלוף-אותה שעה אנוס הוא לוותר על החיים,…הוא אמנם עומד לשמש את הנצח, אבל בו בזמן הריהו הולך ומצטמק ומפסיד את החירות, את עטרת החיים והנאתם.
אללי,- והרי לכל החיים עשוייה  להיות משמעות אילו אך אפשר היה להשיג את שני הדברים!..ליצור, בלי לשלם תמורת זאת במחיר החיים! לחיות, ועם זאת לא לוותר על האצילות שביצירה"…..!

הוא ממשיך ותוהה האם יש מי שמצליח לחיות את שני המימדים בלי לבחור רק באחד?

"אפשר שיש בעלים לנשים ואבות למשפחות,שבגלל הנאמנות לא אבדה להם מהנאת החושים ?אולי נמצאו יושבי קבע,שהעדר חופש והעדר סכנה לא צימקו את חייהם ? אולי,אך בעיניו עדיין לא ראה אף אחד כזה"..

הלוואי שאפשר היה להנות משני העולמות. אני עדיין מנסה למצוא דרך כזאת. ליצור, להשאיר חותם, לחוש בית אך עם גמישות וניידות ובלי הרבה היצמדות למקום או רכוש..אני מגלה שחשוב לי לבוא לידי ביטוי בדברים שאני טובה בהם. אני רוצה ליצור ולחיות חיי עשייה. אבל בפועל זה לא מצליח לקרות כי ההשתעבדות לדבר אחד, ומקום אחד לא מספיקה לי..

"כל הקיום נראה כעומד על השניות ,על הניגודים …;בשום מקום לא ניתן לאדם בבת אחת לשאוף ולנשום,להיות גבר ולהיות אישה,להגיע לחופש וגם לסדר, לקיים יצר ורוח-תמיד יוצא שכרו של האחד בהפסדו של השני,ותמיד האחד חשוב ורצוי לא פחות מהשני"!

כדאי לכם לקרוא ולגלות בעצמכם איך מסתיים המסע של גולדמונד.
ואולי תוך כדי קריאה תצליחו להבין גם קצת את הבחירות שלכם ואת המחירים של הבחירה.
מה שאני לקחתי מכל המחשבות האלה הוא הצורך לחיות בשלום עם עצמי למרות הכוחות המושכים לכיוונים מנוגדים.
לקבל באהבה את הבחירות שלי, לא להצטער על מה שלא בחרתי. ובעיקר לזכור שהדברים הם לא סופיים. אפשר לבחור במשהו לזמן מסוים ואז לבחור אחרת. .אותי זה מנחם.

מקווה שתהנו מהקריאה .

תגובות

(0)